iFolder

Folder (2.1.x, 3.8.x)*

* iFolder on olnud kasutusel majandusteaduskonnas a-st 2001. (Ja toimib ka ajahetkel, so. 2015. aasta alguses.)

Ilmselt toimiks edasigi, aga ... sealsele IT-personalile käis/käib üle jõu saamaks aru, miks arvates 8.03.2015 iFolder enam ei toiminud ... lugu ei olnud iFolder'is, aga kasutajale seletati ... . Masendav! ... Ja need, kes olid ja on kompetentsed ...

Siinkohal on kirja pandud failivahetuse teenuse iFolder (edaspidi ka iF) üldkirjeldus. Kasutatav failide haldamisel/backup'ina jm. Hea on faile "liigutada" lauaarvuti ning sülearvuti vahel, see on tarkvara põhieesmärk.

Mõte on

(1) operatiivses failivahetuses arvutist-arvutisse,

(2) omamoodi "backup"is (!) ning

(3) infoligipääsus veebi kaudu suvalisest internetiühenduse ning -brauseriga varustatud arvutist.

Praktiliselt (digitaalselt) toimub see selliselt, et arvutisse on installeeritud iFolder'i (edasp. ka iF) klient, so. vastav tarkvarajupike. Selle abil valib kasutaja esimesel logimisel kataloogi (soovitavalt My Documents kataloogi alamkataloogi) ja kui kasutaja on iF'i sisse loginud (eraldi logimine samade kasutajatunnustega kui Narva maja arvutissegi!), siis eelnimetet tekitatud kataloogi loodud alamkataloogid ja failid sünkroniseeritakse automaatselt meie siinsele serverile (kui iF'i sisse logitud ei ole, siis sünkroniseeritakse failindus neis kataloogides taas esimesel järgmisel logimisel) ja sealt omakorda edasi nii mitmesse arvutisse, kus antud kasutaja on iF'i sisse loginud. St., kui teha Narva majas eelnimetet kataloogis (kuhu on eelnevalt kopitud kasvõi kogu My Documents kataloogi sisu; va. iF ise!) muutusi mingis failis, salvestada need muutused, siis see fail uuendatakse automaatselt (ilma, et kasutaja peaks miskit spetsiaalset kopima vms., võ FTP'd vms. kasutama) serveril ja sealt uuendatakse automaatselt kodus(t)e (süle)arvuti(te) vastavat kataloogi/faili ning vice versa. Ainult, mida peab silmas pidama, et iF oleks aktiivne (oleks sisse logitud!) ja automaatne sünkroniseerimine toimib! Eelnimetatuga tuleb rõhutada, et igal kasutajal endal on võimalik ka (automaatset) sünkroniseerimist välja lülida või siis hoopis mitte logida iF'i sisse. Sellisel juhul, muidugi, muudetud faile ei sünkroniseerita. (See võib teinekord aga tähelepanematusest tingituna valusasti kätte maksta.)

iF on failinduses "käed-vaba" variant.

Backup'ina toimib iF seetõttu, et arusaadavalt on kogu failindus lisaks ühele töömasinale ka serveris ning veel n-ks koduarvutiski ja veel kus-iganes teises-kolmandas jne. arvutis! Tõsi, tuleb meeles pidada lehel Backup kirjutatut, et hea backup (varukoopiad) ei tohiks olla tarkvaralises seoses ... kui iFolder'isse on samal ajahetkel sisse logitud kõigis neis eelnimetet punktides, siis see EI OLE hea backup, sest tarkvaraliste ja/või inimlike lapsuste puhul kaob info kõigist neist ajahetkel seotud kohtadest! Pidagem seda meeles.

NB! Muidugi, tuleks teha regulaarselt (iganädalaselt!) ka iFolder'i kataloogist kuskile mujale backup'i teha! N-ks korra kuus kopida iF'i sisu Desktop'ile vm. Samuti, kui vähegi võimalik, info distributeerimine on parim backup'iks. Samuti, aeg-ajalt on siiski soovitatav teha ka hard-backup'i, st. info paigutamine CD/DVD'le. Nimetet backup'iks on ka variant muuta kohalikku sünkroniseerimiskataloogi.

Samadele failideile on ligipääs ka veebi kaudu kust-iganes interneti punktist. Mõte on, et kui asutakse kuskil, kus ei ole kaasas oma arvutit ega portatiivseid väliseid andmekandjaid, ja soovitakse oma faili/faile saada, siis logitakse sisse ja võetakse. (Siinkohal pean vihjama turvalisusele - et parool ei läheks "rändama".)

By default (vaikimisi) on serveril iF2 tarvis kasutada 400 mega ning iF3 tarvis 2 giga ruumi, seda saab aga vajadusel ka lisada.

Stsenaarium 1. Regulaarselt (igapäevaselt) kopida oma töökataloogist backup'i vajav info iFolder'i (st. sünkroniseeritavasse) kataloogi.

Stsenaarium 2. Töötada iFolder'i (st. sünkroniseeritavas) kataloogis, kindlasti teha iganädalasel alusel iFolder'i kataloogist backup.

Stsenaarium 2a. Töötada iFolder'i (st. sünkroniseeritavas) kataloogis, kuid automaatne sünkroniseerimine on samal ajal välja lülitatud, sünkroniseerida vaid tahteavaldusel. Samas, ikkagi kindlasti teha iganädalasel alusel iFolder'i kataloogist backup.

Stsenaarium x. Võimalusel distributeerida iFolder'i infot erinevate arvutite vahel, mis samaaegselt ei ole logitud.

NB! Veenduda, et sünkroniseerimine toimib -- on "kollases"!

PS2! Siinkohal iF 3 klienditarkvara paigaldusest. (Sedagi paigaldust saab teha vaid admin-õigustes!) Sel't aadressilt saab iFolder 3 klienditarkvara jm.: http://infutik5.mtk.ut.ee/welcome/client-software.html. Altpoolt tuleks valida operatsioonisüsteemile vastav iFolder'i klient-tarkvara ning paigaldada arvutisse (endine iF3'i klient, selle olemasolul, asendatakse uuemaga). Peale esmast restarti, kui iF startub, tuleb valida kataloog (asukoht), millest allapoole hakkab iF infot sünkroniseerima. Hiljem saab vajadusel seda kataloogi asukohta ka muuta, vastavalt soovile. Soovitan jätta see sünkroniseerimise kataloog ikka oma profiili dokumentide alla, st. a'la My Documents/iF3 vms. Ei tasuks valida (selle olemasolul) endise iF'i kataloogi, et ei tekiks segadust juba sünkroniseeritud info osas, samuti, - NB1! - arvates iFolder 3'st on võimalik arvutis hoida enam kui ühte (vaikimisi 5) sünkroniseeritavat kataloogi (~ ifolderit), see võimaldab info paremat haldamist, samuti - NB2! - saab sellest versioonist alates ifolder'eid jagada teiste kasutajatega. Juhendit ja kommentaare iFolder 3 paigalduse osas vt. iFolder 3 paigaldus.

PS2! Veebiligipääsu aadress on http://infutik3.mtk.ut.ee - vasakult "Open iFolder Web Access" või siis otse https://infutik3.mtk.ut.ee/NetStorage/ . Sh-s paistab ka siinne W-ketas (~ kodukataloog serveri(te)l).

Vastav liginemine serverilt Infutik5 -

v siis samas otse

Logimisel avaneb liginemine ifolderitele

(sh-s jagatud ifolder) ning sh-s failidele,

valitud ifolder on ainult antud kasutajale,

toimetamiste ajalugu,

ifolderi üldinfo,

jagatud ifolderi kasutajad

ja liginemise lõpetamine

PS3! Infutik3/5 serverist regulaarset backup'i ei hoita, selleks ei ole vajadust, kuna seal asub suuresti vaid iF, mille kasutajainfo on nagunii vähemasti ühes töökohtarvutis (enamasti siiski vähemasti kahes, lisaks siis serveril). St. kui antud serveriga (/kettaga) peakski miskit juhtuma ja ma olen sunnitud ta puhtalt uuesti installeerima (v hoopis teise nime alla paigutama), siis tuleb lihtsalt toimetada uus sünkroniseerimine. Äärmisel juhul! Nn. high availibility (~ klaster vm.) rakendus ei ole ka otstarbekas, vähemasti ajahetkel, ei rahaliselt ega ka tehniliselt.

Samuti, antud serveri puhul (ilmselt riistvaralisest ülesehitusest johtuvalt) on tekkinud situatsioon, kus iFolder'i andme-ketas on serverist tarkvaraliselt irdunud ning serveri vea tõttu on iFolder "aru saanud", et kasutajainfot ei olegi (on kustutatud), mis omakord tõi kaasa töökohtarvutite iFolder'i info kustutamise töökohtarvutitest. Seda on nende aastate jooksul korra juhtunud. Seega, eel toodud Stsenaarium 2 puhul tehkem regulaarselt backup'e ka iFolder'i kataloogist.

NB! Alati on hea idee regulaarselt oma digiinfot "kirjutada" või "lasta kirjutada" CD/DVD'le! Ning - backup'ide tegemine/hoidmine on kindlasti ka kasutajatemaatika (loe: taandub lõppkokkuvõttes ikkagi kasutajale)!

Vt. ka iFolder'i paigaldus, iFolder 3 paigaldus.

Vt. ka Wikipedia iFolder.

Vt. ka kohaliku arvutivõrgu infot!

PS1! Siinkohal iF 2 klienditarkvara paigaldusest. (Seda paigaldust saab teha vaid admin-õigustes!) Sel't aadressilt saab iFolder 2 klienditarkvara jm.: http://infutik3.mtk.ut.ee - vasakult "Download iFolder Windows Client", millelt tuleb alla laadida ning paigaldada arvutisse iF 2 klienditarkvara (endine iF'i klient, selle olemasolul, asendatakse uuemaga). Peale esmast restarti, kui iF startub, tuleb valida kataloog (asukoht), millest allapoole hakkab iF infot sünkroniseerima. Hiljem saab vajadusel seda kataloogi asukohta ka muuta, vastavalt soovile. Soovitan jätta see sünkroniseerimise kataloog ikka oma profiili dokumentide alla, st. a'la My Documents/iF vms. Ei tasuks valida (selle olemasolul) endise iF'i kataloogi, et ei tekiks segadust juba sünkroniseeritud info osas.

Infutik3 oli Netware 5.6 ja Infutik5 OES2 on top of SLES 11.