Filr

Novell Filr

Kas keskit kasutab? Jah, n-ks Regensburg'i Ülikool (Saksamaa), vt. siit.

Filr sarnaneb põhiomadustelt meil (majandusteaduskonnas) juba aastaid kasutust leidva iFolder'iga, seda ühelt poolt, ning teisalt laiema koostöövahendi Vibe'iga (viimane, tõsi, meid - kahjuks - laiemalt ei huvitanud). Idee on abistamaks kasutajat oma failinduse korrastamisel ning mh-s failidele liginemisel ja ka nende jagamisel kolleegidega nii seest- kui väljastpoolt (ülikooli).

(Filr peaks Novell'i plaanide kohaselt millaski iFolder'i ka asendama, aga ... veel mitte. Seniks on iFolder endiselt toetatud, kuigi arendustegemisi enam ei tehta. Ning kaugemas perspektiivis "sulandub" ehk kogu temaatika hoopis Vibe'i!)

Järgnevas proovin seletada/näidata võtteid Filr'i kasutamisel.

Lesson 1. "Audikad jagatud" – failijagamine enesele.

Seniks oleme siinmail elementaarses (enamasti enesele) failijagamises toimetanud suht lihtsalt -- kuskil (server)arvutil on jagatud ressurss (~ kataloog), kuhu saame paigutada faile, millele liginemine teiselt (antud juhul enamasti avalikult) arvutilt on samalaadne. Ma ei hakka siinkohal ette lugema puudusi, mis sellise senise failijagamisega kaasnevad ..., pigem näitaks, kuidas sedasama teha Filr'iga. Kusjuures failidele liginemine on uuel juhul ...

a) ... privaatne ning

b) ... tagatud suvalisest (neti)kohast.

Seega ... http://filr.ut.ee -- sisenemiseks UT.ee kasutajanimi ja parool - voila! Meie ees avaneb My Files piirkond, mis ongi meie nö. töölaud.

Abiks vt. Internet Explorer 8 (Windows XP), Internet Explorer 10 (Windows 7) ning Google Chrome video-näited.

Piirangud: (a) vaikimisi on kasutajal mahupiirang 100 mb (majandusteaduskonna töötajal 500), (b) eelkirjeldatud meetodil saab üles laadida ainult faile (st. ei saa katalooge), (c) pidagem meeles, et - kindlasti esialgu! - omaksime turvalist koopiat üleslaetud infost, (d) ajahetkel piirdub vahetu Filr'i kasutajaskond (~ kes omavad Filr'i failipiirkonda) üldjuhul majandusteaduskonna töötajatega, tõsi, see ei tähenda ... .

Seega ... Filr !

Lesson 2. "Audikad jagatud" – teised abiks.

Kui sooviks n-ks eel võimalusi küll, aga tahaks ka, et keegi abiline (n-ks sekretär) saaks samuti faile Filr'i paika panna. Miks mitte! Tekitame enda My Files jaotusesse kataloogi (n-ks nimega) Audikad ning jagame seda kataloogi selle konkreetse persooniga (v nende persoonidega), kellele tahaks anda õiguse ka selles kataloogis asjatada, antud juhul siis faile paika panna.

Alltoodud näites luuakse ühe Filr'i konto all My Files jaotuses kataloog, mida jagatakse teise Filr'i kasutajaga (antakse talle nö. täisõigused nimetet kataloogile), seejärel logitakse Filr'i teise (usaldus)kasutajaga ning lisatakse eelnimetet jagatud kataloogi fail esimese Filr'i kasutaja tarvis.

Vt. video Kataloogi jagamine.

Kusjuures, pange tähele!, info (faili/kataloogi) jagamisel on võimalik seada "linnuke" valikul Notify, st. kas usaldusisiku(te)le saadetakse antud tegemisel (st. kataloogi jagamisel, antud näites) ka e-kiri v mitte.

Samuti on võimalik teha valik tellimuseks (Subscription) "aktiivsusel" kas kataloogi v faili osas, st. niipea, kui valitud kataloogi(de) v faili(de) osas on toimunud muutused (sh-s n-ks lisatud kommentaar), saadetakse e-kiri j/v tekstisõnum. ... See annab juba mõtteainet edaspidiseks, kas pole!

Seega ... Filr !

Lesson 3. Mobile-client. (Vt. ka.)

Ühesõnaga – kui on käepärast iPhone/iPad (~ iOS telefonid iOS'iga 5.x v hilisem), Android (2.3 v hilisem) v BlackBerry (PlayBook v Z10), siis saab vastavalt App Store'ist v Google Play App Store'ist v Amazon Appstore'ist Android'ile v BlackBerry World app store'ist Filr'i ja ... seesama info, mis on tavaarvutiltki läbi Filr'i liginetav, on liginetav ka pisikaaslaselt.

Lesson 4. "Nõukogu jagatud" – (organiseeritud/struktuurne) failijagamine teistega.

Meie laiema struktuurse suunaga failijagamisel oleme seni toimetanud analoogselt eelkirjeldet lesson 1-s ja 2-s. Ning kuna seegi suht lihtne, siis ... "töötab". Samas, puudused on selgi samad. Olen antud juhul üritanud ühitada need kaks varianti, st. Novell'i aknast liginetav jagatud ressurss peaks olema tabatav Filr'ist ja vice versa. (Kui Filr'ist veidi eemale suunduda, Vibe'i "maailma", siis ideepoolest peaks olema selliselt, et analoogne lihtne failijagamine toimub üle terve ülikooli ning "tööpinnal" nimega majandusteaduskond on vastavad jaotused "Nõukogu" (~ "NK") ja "Valitsus" jne. Nn. struktuurne failijagamine.) Antud kohandamise korral sisuliselt "peegeldatakse" infot senise asukoha ja Filr'i vahel, kasutades vahekasutajat. Ideepoolest tuleks millaski panustada ainult Filr'ile. Kui üldse, muidugi.

Vt. video Nõukogu-info.

Seega ... Filr !

NB! Filr on ikkagi mõeldud failijagamise instrumendina. St. ei sisalda suuremat osa koostöö-temaatika võimalusi. Selleks on antud kontekstis abiks Vibe ning, tõsi, kõneldakse ka Filr-Vibe "kokkusulatamisest", mis on tegelt ju suht loogiline jätk. Seda enam, et Filr'i aluspõhi on teatud osas Vibe'ist pärit.

Lesson 5. Külaliskasutaja.

Filr'is on võimalik määrata, kas tuvastamata kasutajad (nn. guest-kasutajad) saavad ligineda või mitte. Kui seda lubada, siis ilmub logimisekraanile ka vastav viide ja igaüks pääseb ligi. Siingi on võimalik teha alamjaotusi/katalooge (n-ks teaduskondade/instiituutide/projektide lõikes, vajadusel).

Vt. video Guest-kasutaja.

Lesson 6. Jagamine kolleegidega väljast - "koostöö-külalised".

Arusaadavalt tekib küsimus, et kas ja kuidas saaks faile/katalooge jagada kolleegidega, kes ei oma Filr'ile vahetut liginemist. (Ajahetkelgi - oktoober 2013 keskpaik - on ju Filr'ile otseliginemine vaid majandusteaduskonna töötajatel ja testimise eesmärgil üksikutel teistel.) Jah, seegi on võimalik. Toon video-näites ka esile, mismoodi saab n-ks GMail'i e-konto omanikke kaasata, aga ideepoolest on see võimalik suvalise e-aadressi omava persooniga. St. jagamisel viidatakse soovitavale e-aadressile ning sel aadressil saadetakse mh-s ka e-kiri viitega, et on soov jagada infot ja ... voila! Kui just tegemist ei ole sooviga end tuvastada läbi GMail'i või Yahoo kontode kasutades OpenID'd, siis peab vastaspool endale tekitama liginemise, st. nimetab e-aadressiga logimise järgses veebi-dialoogis, kes ta on ning valib liginemiseks parooli. Olgu öeldud, et "kolleegid väljast" on Filr'i kasutajad (external users), kes ei oma Filr'is tööpiirkonda (My Files), st. nad ei saa seal "omapäi" toimetada, hetkel selliselt.

Vt. video GMail-kasutaja.

Seega ... Filr !

Lesson x. Failiredigeerimine in-place.

Lesson x. Kodukataloog (!).

Olgu etteruttavalt nimetatud, et üks Filr'i ideesid on ära kasutada ettevõtte olemasolevaid failikogumeid. St., n-ks kasutajate nn. mäpitud (kas siis Microsoft'i (AD) v Novell'i (eDir) vt. vahendusel) kodukataloogidele on võimalik Filr'i kaudu ligineda.

Lesson x. Desktop-client. (Vt. ka.)