Vibe

Demo-sait (ei pruugi olla enam saadaval)

Novell Vibe - koht, kus töötada üheskoos! (W.)

Oletame, et meil tekib vajadus miskit faili - üldjuhul mis-iganes formaadis! - koos teistega toimetada. Aga palun! (Variant 1.) Logime Vibe'i, lisame nimetet faili vastavasse jaotusesse, lisame need, kellega soovime jagada (neile saadetakse selle peale kutse registreeritud e-aadressile!) ja ... voila! V siis (Variant 2.), eeldusel, et meil on arvutis Vibe Desktop tarvara (a'la iFolder), siis tekib meile (peale Vibe Desktop'i logimist!, vt. Näide 1) masinasse kataloog, mis on seotud Vibe-serveriga, ning saame oma failindust jm. sealt arendada. Mh-s annab viimane meile võimaluse topimetada ka nn. offline (iial ei või teada, mil oleme netist eemal, juhtub veel ka seda), info süngitakse serveriga, mil taas "elus" oleme. On veelgi lihtsam variant. (Variant 3.) Kui arvutis on paigaldatud Novell Vibe Add-in, siis saab Vibe-serveriga pidada kahepoolset sidet otse ... MS Office'i komponentidest, st. Word'ist, Excel'ist ja PowerPoint'ist. Sh-s ka versioonihaldus, st. tehtavast on võimalik säilitada eri versioone.

Toon veidi praktilisema näite. Meil on suht populaarne "Audikad jagatud". Robustne süsteem ja ... toimib. Samas, miinused on, et sellele infole ei saa (maja lokaalvõrgust) eemalt ligi. Samuti, seal asjatavad kõik suht samalaadsete õigustega. Jne. Vibe'i korral looks mina enda tööruumi (Workspace) alamjaotuse "Audikad" ning laeks sinna loengumaterjalid. Kui audikas olete logimas oma kasutajanimega, st. privaatselt, ja kasutate Vibe'i Desktop'i (ei ligine pelgalt veebist), siis saate Vibe'i panna sünkima just seda Audikate tööjaotust ning ... voila, seal ta on igal korral kui logite. Tundub mõistlik! Muidugi, iFolder'iga oli ka miskit samast ideepoolest võimalik, aga iFolder on Vibe'iga võrreldes "raskekaallane".

Muidugi, peab tunnistama, otse (näiteks) Word'ist Vibe'i Add-in'i kaudu ... imelihtne. Vt. piltnäide allpool Näide 2.

Lisaks sh-s kalender (a'la meie Kalender), blogimise võimalus (n-ks lähetustest), eraldi fotode jms. jagamine (n-ks lähetustest), kommentaarid, survey/hinnang jne. Vt. kõiki võimalusi siit.

Ja oleks siis veel Groupwise ... paigaldatud! =)

Vt. Novell Vibe 3.3 User Guide, Novell Vibe Desktop Quick Start, Novell Vibe Desktop FAQ ning Novell Vibe Add-In Quick Start.

Vt. ka Novell Vibe How To Videos, Add-in demo.

Ahjaa, Vibe olla toetatud järgmistel mobiilseadmetel – iPhone (Apps on allalaetav iTunes Store'ist), Android (Android Marketplace) jt. seadmetel, mis toetavad HTTP/HTML'i. Ei ole katsetanud, tõsi.

NB! Logimine toimub ut.ee kasutajatunnustega. Samas, kuna siinkohal ei ole võimalik kogu ülikooli kasutajaskonda haarata, siis peaks administraatorile edastama soovi Vibe-keskkonda proovida/katsetada. Veidi enamgi - mitte kõigil meil ei ole (meist sõltumatult!) antud kontekstis kasutatavaid kasutajatunnuseid, aga see tõsiasi selgub juba kasutajate lisamisel.

Logimise järgselt tuleks kontrollida enda kontaktandmeid (sh-s e-kirja aadress), paraku antud ajahetkel ei lisandu oluline info automaatselt (puudused LDAP's).

Kas Novell on ka meie edasine valik? IT rakendamise suunamuutus ülikoolis laiemalt?

Näide 1. Vibe Desktop. Start-real paremal paistab ikoonike. Hiire paremklikk ja valik Configure Novell Vibe Desktop avab ekraani

Start -

ja sealhulgas kasutajanimi ning parool (serveri viide https://infutik6.mtk.ut.ee:8443 (https://infutik6.mtk.ut.ee:8443) on siinsel paigaldusel juba sisestatud) ja Next (sertifikaadi uurimisel

siin ja edaspidi - kuna tegemist teada serveriga - Continue) ja seejärel tuleb valida tööpiirkond

(neid on võimalik Vibe'i keskkonnas teha mitmeid, vastavalt projektidele, töögruppidele jne.) ning Next valimaks tööpiirkonnaga serveril sünkroniseeritav kataloog kohalikus masinas

ning Finish. Voila!

Näide 2. Vibe Add-in. Toetatav on Vibe Add-in Microsoft Office'i versioonidel 2007 ning 2010, aga toimib ka Office 2003'l. Et see jubin on paigaldatud, saab aru, kui Word'i, Excel'isee ja PowerPoint'i on ilmunud Vibe'i Toolbar - Office 2003 korral a'la selliselt

ning Office 2007 ning 2010 korral a'la selliselt

Esmasel kasutamisel (siinsetes audikates igal) kasutamisel tuleb esmalt logida serverisse, algselt ilmub tühi aken

(NB! avalikes kohtades tasub olla tähelepanelik, logimine jäetakse meelde!), mis tuleb täita (serveri viite saab kopida eel näitest)

Kui ilmub sertifikaadi "probleem",

siis laskem aga edasi (NB! tegemist teada serveriga, igal muul juhul olgem tähelepanelik!). Seejärel leidkem oma teos

ja avagem see

Olgu ka nimetet, et õiguste olemasolul saab siingi kohal kasutada grupitöö liginemisi

Muutuste tehes saab Vibe Toolbar'ist ( v) faili salvestada, avada uusi, muuta kasutajainfot (kasutada mitmeid Vibe-saite) jne.