Logi

20.07.2023 kiri tööpakkujale, viitega kirjavigadele

13.07.2023 kiri potentsiaalsele tööpakkujale

01.11.2022

TöKa (~ riigi) suhtumine töötutesse on kui luuseritesse, kui inimestesse, kes on justkui milleski süüdi (mõistetud), alaväärtuslikud, lisaks valelikud, usaldamatud. Neid võib ähvardada, neid võib (seaduse alusel!) "kokkuleppel" (!) sundida. Kogu süsteem toimib eeldusest, et töötu on valelik, ebausaldusväärne, keda tuleb kui (kohtuta!) süüdimõistetut "pommida". Aga lähtuma peaks otse vastupidisest eeldusest – süsteem peaks olema eeldusel, et (registreeritud) töötu otsib tööd, kokkulepped peaksid olema sõna otseses mõttes kokkulepped, TöKa'l ei tohiks olla õigust kedagi sundida. ... See on ehedaim politseiriigi tüüpi kooslus.

10.08.2022
Riigikontroll: töötukassal puudub ülevaade, kas koolitustest on ka kasu
Vähe sellest, et nad ei uurigi, vaid loobivad raha laiali. Siingi kohal kirjas, et "määritakse pähe" "koolitusi" (vt. siinsamas allpool), koos (~) magistriharidusega ja keskharidusega noor jne. Mõttetu. Kindlasti makstakse leongu pidajale hästi, ei kahtlegi. Samas, kirjaoskaja saaks selle ka ise omandatud, aga ... peab (!) registreeruma ja ... mh. Nii on. "Linnuke" kirjas nii "nõustajal" kui loengu pidajal. On ilmselge, et praegune TöKa vahetu süsteem on ... ja tuleks ümber korraldada.

18.03.2022 just sain Elektrilevi'sse hiljutisest pöördumisest põhjustatud tagasiside uurimise ning see viis taas mõtted TöKa suhtumisele "klientidesse"; nimelt, "pommitavad" igasugu meeldetuletuste jms-ga, aga elementaarset tagasisidet nad "klientide" pöördumistelt ei uuri, seegi tõik iseloomustab nende "hoolimist"

11.03.2022 TöKa "nõustamine", usutavasti viimane, sest ... "vabakäigu vangina" kohtlemist ning ... tunnet, ei, see pole seda väärt. Ma ei taha, et mind ähvardatakse (kiasvõi läbi lillede), ma ei taha, et mulle mingeid mõttetuid "töötube" pähe määritakse, üleüldse ma ei soovi enda kohtlemist kui kurjategijat, sest ma ei ole kurjategija, "töötu" ei võrdu "kurjategija", ärgem siis ka kohelgem meid nii. MINA (töötu) olen endiselt täieõiguslik Eesti Vabariigi kodanik, kel on oma arvamus, oma tempo edasi liikumiseks, TöKa peab arvestama sellega.
Selle asemel, et hoida inimes "riigi vaateväljas", tegelt TöKa peletab neid selgelt väljendudes, et kui te meie "abi" (so. siis nimetet punktikogumisi pähemääritud teenuste kaudu) ei soovi, siis me ei soovi teid ka siia! ... Muutuma peaks kogu TöKa paradigma (huh, uhke sõna)!
usaldamatus
punktisüsteem
ähvardamine
"ühe vitsaga" (a'la 'kaevake siit õhtuni')
eelistatakse (töötute) inimeste lahkumist kui et "kätt pulsil" (a'la "meie (meie!) maksame tervisekindlustust jm., teie tantsige"
repressiivne
kokkulepe

18.02.2022 TöKa teenusena töötuba "Tööotsimisvõimalused – tööotsimise ABC".  Seekord 10-kond osalejat. Ka ei mitte midagi sellist, mida ei oleks saanud iseseisvalt omandada, no tõesti. Taas "pika puuga" proovitakse nii erinevaid kooslusi ühildada. Seega, mitte just parimal moel veedetud 1.5 tundi minu elust. Lisaks ... "tasutakontroll", mnjah.

Sellised elementaarsed esitlused ei tohiks olla "live"is vaid a'la YouTube'i videotena, vajadusel turvatud liginemisega, lisamaterjalid vaadatavd samas. Live'is on see suuresti nii osaliste kui kindlasti maksumaksja raha ilmselge raiskamine, kontingent suunatakse "rangelt vabatahtlikult", raha lihtsalt ... pestakse, ütleks nii. Seda saab ja tuleb teha ratsionaalsemalt.

Samuti, ma'i pea end kellestki paremaks, aga kas te (TöKa ja Co) ei leia, et on ikka vahe, kasvõi elukogemuses, kirjaoskusest jm-st rääkimata, mil oled 2x või 5x aasta vanune!? või keskharidusega vs (5-aastase) kõrgharidusega!? Jne. Mh. ... Tõesti, kui AA koosviibimine.

18.02.2022 saabus viisakus–e-kiri tööpakkujalt vastuseks tööpakkumisele, viisakas äraütleine, kõik õige

15.02.2022 TöKa teenusena töötuba "Mida minu kandideerimisdokumendid minust päriselt räägivad?". 4-kesi me lisaks juhendajale olime. Meeldiv, mulle midagi uut. Asjalik ja meeldiv juhendaja, ei oska midagi pahasti kosta tema osas. Aga ... see peab laia puuga katma nii kirjaoskamatuid, st. arvates neile, kes alles tööturule tullevad, kui et neile, kes siin juba kolm-nelikümmend aastat. Ütleme, et mitte just parimalt/asjalikumalt veedetud 1 tund ja 45 minutit. Kuis, kujutan ette, AA koosolekul, mõeldes, et "ei-ei, ma'i peaks siin olema". Mitte midagi sellist, mida haridusega kodanik ei saaks iseseisvalt YouTube'ist vaadata ja sealjuures siis juurde mõtiskleda. Aga ... ilmsesti taas tegemist ka sellise usaldamatusega, et pead ju (TöKa) arusaama kohaselt hoidma neid "töötuid luusereid joonel". Kinnitab minu varasemas kirja pandut ja ka minu eelarvamust. "Pähe määritud" teenus.

12.02.2022

Seadus. (Töötukassa eesmärk.) Kokkulepe. Vaidlustamine.

11.02.2022

Üks asi hakkas mulle aga selgeks saama veel enne "avastust" (vt. allpool). Nimelt, me (tööotsijad) olemegi neile numbrid kuskil tabelis, ei muud. Ja ainuke eesmärk on meist lahti saada, ühel või teisel viisil. Eilegi kumas mitu korda vestlusest läbi, et ... "mida te siin teete?" ... Võtsin vaevaks ja lugesin "Eesti Töötukassa ARENGUKAVA 2019-2022" ja kenasti on seal kirjas, et "Toetame inimesi kogu tööelu vältel.". Sh-s siis sellega, et peletate neid lihtsalt eemale!?, kui teile ei sobi kliendi individuaalsus!? Kas riigil, st. meil kõigil, poleks huvi, et inimesed, kes on töötud, oleks meil kasvõi nende numbritena teada!? Et kasvõi korra kuus uurida, kas nad on ikka olemas ja "tujus" ning endiselt tegelevad töö otsimisega!? Või isegi siis, kui nad ei tegele!? Ilma et peaks neil seljas trampima ning ähvardama!? "Arvestades tööturu vajadusi ning iga kliendi individuaalseid võimalusi ja vajadusi, pakume erinevaid teenuseid.". Pakume!? Te mitte ei paku vaid pressite neid peale!? (Olgu siia vahele öeldud, et raha, mida teie kaudu/vahendusel makstakse (silmas pidades ka töötuskindlustusmakset, rõhk sõnal "kindlustus"), on maksumaksja, st. ka selle tööotsija-kliendi, ette makstud. Teil ei ole sellele prerogatiivne õigus.) Ei-ei, sellise organisatsiooniga (asutusega), kus suhtutakse selliselt, ei tahaks tegemist teha!
A'la "kui töötud, ju siis on töllid, keda võib vaenata ühe pika puuga".

"Avastus".
Vot sellised olid mu mõtted peale eilset suhtlemist "konsultandiga". Ning mul oli tuline õigus, mis puudutas pressimist, "pähe määrimist" ja ka konsultandi vahetamiseni viinud "ähvardavat" tooni. Ilmselt on neil töötajatel mingi sisemine ... kontroll ja/või kohustus, et nad peavad tööotsijale-kliendile pähe määrima teenuseid, et sinna teenusele saada numbreid ja teenuse pakkumise eest maksta ... kellele iganes. Kui ma eile lugesin mulle saabunud "kokkulepet", siis ma ei tabanud, et nõustaja oli sinna lisanud "Kokkulepitud tegevused", milles me kokku ei olnud leppinud. Jah, meil oli nendest juttu, aga me ei leppinud neis kokku. Konsultant ei küsinud, mina ei öelnud "jah". Mis on kokkulepe?! Ma ei leidnud eestikeelset otseseletust, küll aga inglise keelsele vastele agreement. "a negotiated and typically legally binding arrangement between parties as to a course of action" ehk "läbiräägitud ja tavaliselt õiguslikult siduv korraldus osapoolte vahel tegevuskava osas". Olgu. Ehk konsultant sai valesti aru, mis seal's ikka. Saatsin kirja, et meil ei olnud kokkulepet, selle peale sain ma aga vastuseks looritatud ähvarduse: "Kui Te jääte selle juurde, et [...] siis on mul põhjust Teie tegelikus valmisolekus kahelda.". Ilmselt peeti silmas "töö otsimise valmisolekus" vms. Seega, mina kirjutasin, et kokkulepet ei olnud, konsultant vastas selle peale mitte kokkuleppe tühistamisega/muutmisega vaid ... "kui-siis" ähvardaval toonil. ... Paneb mõtlema, tõesti. Nagu nimetet, üks on selge. Kui juba kaks "konsultanti" jõuavad sisuliselt sama tooni ja ähvarduste manu, siis ... ilmselt on süsteem selline. Kas see on ajahetkel ka õiguslikult korrektne!? ... Numbrid kuskil tabelis kui "orad ...".
Kui ametnik võib ainuisikuliselt "kokku leppida", siis milleks seda nimetada kokkuleppeks? Kas ta ikka võib? Seaduse alusel.
Omaette teema on need "kokkulepitud tegevused".

Vaatan seda "kokkuleppe" pdf'i ja ei saa üle ega ümber naeratusest, kui vaatan ... "Töösoovid: süsteemiadministraator (Austria; Ungari; Tartu maakond, Tartu linn)".  Mannetu!

10.02.2022 nõustamine, seekord siis klappis sidega, ja hoopis meeldivam kui eelviimatised, teine persoon ... kuis homme selgub, vara kilkasin!

04.02.2022 10.00 pidi olema nõustamine, aga ... mu telefon otsustas sissetulevaid kõnesid ignoreerida, mh, "telefonikohtumine" lükkus tulevasse neljap-va

24.01.2022 kiri tööpakkujale, kiri tööpakkujale, kaks ühes, korra varasemas ka sinna, seega ilmselt tolku ei ole, "kauge lask" ka, soovivad Tallinn'a ja ilmsesti pigem jooksupoissi

21.01.2022 kiri tööpakkujale, see oli firma, mis võttis mu eelmise toimetamise üle, mhmh; RMIT'is on kaks pakkumist, aga korra ma end juba neile möllisin, ei tea, kas enam on mõtetki end meelde tuletada, tõsi, paistavad ka jooksupoisi ametid

07.01.2022 TöKa "päevik"

Hakkasin ka tagasi mõtlema sellele septembrikuus ootamatult TöKa's deaktiveeritud "töösoovi"le ja imelikule e-kirjale ning viimatisele seletusele, et see on teada ning juhtus mingi tarkvarauuendusega vms. Olgu, et kui see nii juhtus (juhtub ikka!, kuigi ei tohiks, on olemas, usutavasti, testimised!?), miks siis ei tehtud kontrolli, et kellel reaalselt selline deaktiveerimine juhtus ning liikus e-kiri jne., et nendel see viga parandada!? Seda ei tehtud, ei mingit sidet, mis aga on veider (suhtumine). Emba-kumba, kas hoolimatus ja/või ikkagi ei teatud tagamaid, et see üldse juhtus vm. ning vabandati välja. Mh. Veider.

28.12.2021 helistati TöKa Tartu büroost, juhataja. Saab ju suhelda ok, saab ju! Ega ma arvanudki, et seal kõik ... Meeldiv. Nojah, vaatame, mis saab edasi.

28.12.2021 kiri tööpakkujale

Kokkuvõtvalt/analüüsiks.

28.12.2021 saatsin Töötukassa (TöKa) senisele töövahenduskonsultandile kirja meie viimase suhtluse täpsustamiseks ning teatamaks konsultandi vahetamise soovist, samuti TöKa'sse avalduse töövahenduskonsultandi vahetamiseks ning selgitamaks, miks minu kontol oli deaktiveeritud "töösoov"

Muidugi, ega ma arva, et uue konsultandiga ma kohe tööd leian, see ei johtu temast, pigem loodan, et muutub suhtlusstiil, pidades silmas telefonisuhtlust. Kaks telefonikõna ja iga kord tunne end kui ... ebameeldivalt.

Kuramus, tegelt häirib ka see ajaraisk ja närvikulu, mida ma olen pidanud tegema, et kirja kirjutada ja kogu seda teemat (kellegi suhtlemisvaegust) seedima.

17.12.2021 aktiveerisin taas (uue) töösoovi, jah, 24.09 deaktiveeritud (ajahetkel mulle teadmata põhjusel), kaalusin tõsiselt TöKa'ga suhted lõpetada, sellest viivitus, ei taha lasta end mõnitada; töösoovi lisamisel ikka sama jama – Eesti ja välismaa osas pead valima konkreetse koha/riigi, aga minu amet ... vahet pole, ajavöönd peaks olema enam-vähem ok, nojah; samuti ei paista endiselt ajakohaselt eemalttoimetamise valikuid jne.

08.12.2021 10:45 "telefonipöördumine" TöKa'st (10:55 helistati, ei vabandatud, mingi vihje mitte toimivatele süsteemidele)

Jah, mina ei ole mingi lilleke, olgu see kohe nimetet.

Ebameeldiv, olgu see kokkuvõtvalt nimetet. Ja kui "klient" tunneb end peale "nõustamist", pehmelt öeldes, pahasti, silmas pidades eelkõige suhtlust, siis on midagi jamasti. Kipun arvama, et nad ei suuda sinna leida persoone, kes oskaksid suhelda, tundub mulle, kuigi see aasta alguse persoon tundus meeldiv(am). Ja meeldiv oli ka 6 aasta tagune kontakt, loodan, et tal on kõik kenasti.

Ning kuna kogu vestluse toon oli minu hinnangul üleolev (patroniseeriv, selle ingliskeelses tähenduses) jne., siis omalt poolt lisaks, et kui kokku on lepitud (~ lubatud), et konsultant helistab kell 10:45, siis ma eeldaks, et see nii ka juhtub. Ja kui see nii ei juhtu, siis konsultant eelkõige vabandab (kui eeskujulik teenindaja teeks), kasvõi pelgalt viisakusest, mis-iganes siis seda hilinemist ka põhjustas.

SUHTLEMISOSKUS "klientidega", kulla TöKa, see on esmane. Saagem aru, et suurem osa neist inimestest on ilmselt hädas (~ raskustes). Ja kui siis suhtlemine TöKa'ga on veel seda "raskust" lisav, siis ... saate ju aru! Ehk ka mitte. Ja "klient" peaks ka siin tulema "esimesena", mitte jäik toon ja etteheited jms. Seetõttu ma pakkusingi teile oma ettepanekutes, et iga sellise "suhtlemise" järgselt peate saama "kliendilt" tagasiside. Kus see võimalus on!? On see teostamisel!? Et ehk keegi TöKa's soovib tõesti aidata ja mh-s süüvib ka (telefoni)nõustamistesse sisuliselt.

Esmalt heideti mulle ette (~ süüdistati), et ma ei ole sisestanud TöKa's oma töösoovi!? Ma olevat a'la "toredaid asju kirjutanud, aga ei ole ühtegi töösoovi sisestatud".  ... "Kuidas see maha läks, mind vägagi huvitab see." Mh. Mind ka huvitab. Veider. Siis meenus mulle ... (24.09, vaatasin hiljem järele, vestluses mainisin umbkaudselt) e-kiri TöKa robotilt (aadressilt [email protected]) sisuga "Teie arvelolek töötukassas on lõppenud ja Teie CV e-töötukassas on muudetud mitteaktiivseks.". Kehitasin tollal õlgu, et mis seal's ikka, kui lõppenud, siis lõppenud, aga mõnda aega hiljem saabus robotilt uus teade, et järjekordne nõustamine on sel ja sel ajal ja ma enam ei meenutanud seda 24.09 kirja. Selle peale rääkis nõustaja, et "ja-jaa", asendaja oktoobris ... bla-bla keerutav jutt. ... Seega, saan ma aru, et pole nagu minu süü, aga ette heideti mulle, kas pole!? Ilma, et oleks viitsitud süüvidagi, et miks seda töösoovi seal polnud. Vabandati!? Ei-ei, kus sellega. (Mitte et ma seda vajaks.) "Võib saata ekslikke teateid", mh. Seletus.
[Muidugi, ilmselgelt vajaks uurimist, miks ma sellise e-kirja (24.09) sain ja kuidas mu töösoov, mis sisestatud kevadel, sealt aktiivsena kadus!?
Teisalt tekib loogiline küsimus, et kui see "linnuke" oli maas 24.09-st, siis miks "nõustaja" seda alles täna (so. 08.12) tähele pani!?]

Teiseks olla ma "järjekindlalt" selline, et ei tahtvat oma CV'd täiendada a'la nagu TöKa soovid/reeglid ette näevad. Kolm kuud on jutt nö. "sobivast tööst" "oma reeglite alusel" otsimisest, edasi on see aeg läbi, minu puhul kuhjaga. A'la (minu arusaamas) "jobu" ei ole leidnud ise tööd, eks me leiame sulle "meile sobiva".
[Mis puudutab seda CV'd, siis ma tollal juba seletasin, et mul ei ole mingit mõtet hakata kahes kohas lahti kirjutama kogu seda ampluaad, mis annab minu tegemistele/oskustele jm. parima vaate. Pealegi on TöKa süsteem piiratud, mis teatud raames on ka arusaadav. Kas ütlete, et antud leht pole kauuuugelt parem kui see, mida saaksin TöKa's kirjeldatud!? Ja kui keegi potentsiaalne tööandja ei viitsi kaugemale vaadata kui teie leht, siis ... nii on. Kaasajastage, TöKa, oma reegleid! See koduleht on mh-s ka see, millega ma olen need kuud tegelenud, kogu aeg. Minu hinnangul on see just SEE, mis annab võimalikele tööandjatele minust parima ettekujutuse ja aitab mh-s ming vormis hoida ning sellele viide TöKa's on olemas ja peaks olema enam kui piisav. Aga "nõustajale", see pelgalt viide, vaadake, ei meeldi. Ilmsesti ei ole ta sinna vaadanudki.
Mis puudutab tööd, siis lõpuks olen mina see, kes otsib tööd, kas pole!? Ja kui  ma ei leia endale sobivat "minu reeglite" järgi, siis nii ongi.]

"olete mulle toredaid asju kirjutanud" "olite järjekindlalt selline, et ei tahtnud oma CV'd täuendada" "nõustajana ei ole sekkunud asjasse" "teie reeglid on paraku läbi" "linkidena järjekordselt, te neid hirmsasti armastate" "ootaksin sisukamaid vastuseid"

Kolmandaks süüdistati mind selles, et ma olen viimatises päevikus saatnud linke, "nagu te hirmsasti armastate" (seega, see peab neile/talle (!) meeldima, mitte mulle). Linke tema ei pruugi (!) leida, ilmselt ta antud juhul ei kiiganudki, arvan.
[ Võtsin ise vaevaks ...

https://www.cvkeskus.ee/it-kasutajatoe-spetsialist-tartus-brs-networks-baltic-as-734975
Viitelt loeb hõlpsalt välja firma "BRS Networks Baltic AS", samuti ametikoha nimetuse, töö sisu viitel saadaval.

https://www.cvkeskus.ee/it-kasutajatoe-spetsialist-tallinnas-pro-it-ou-738160
Viitelt ja ka kirjelduses, mis endiselt olemas, loeb hõlpsasti välja firma "Pro IT", samuti ametikoha nimetuse, töö sisu viitel saadaval.

https://www.cvkeskus.ee/it-tugiisik-tartus-ch-konsultatsioonid-ou-738748
Viitelt ja ka kirjelduses, mis endiselt olemas, loeb hõlpsasti välja firma "CHK", ametikoha nimetuse, töö sisu viitel saadaval.

Seega, nõustaja väide ei vastanud taas tõele, ta ei olnud vaevunudki vaatama. Kas seaduses on kirjas, et ma ei tohi seal kirjutada/viidata linke? Ja kas seaduses on kirjas, et "nõustaja" ei tohi vaadata kaugemale kui tolles vahes kirjas, st. klikata lingil, mis võib viia kaugelt informatiivsema tulemini kui mis-iganes minu kirjutis seal tolles vahes.]

Samuti heideti ette, et minu viimased vastused päevikus ei olla sisukad. "Ootaks sisukamaid vastuseid". No, selle peale läks mu "hari roosakaks" ja nii ma ka ütlesin. "Sisukamaid", suhteline! Kas on tõesti parem, kui ma seal "Ülesküntud uudismaa" kirjutan!?

Kogu vestluse toon oli pigem selline "ähvardav", et a'la "seni oleme me lasknud toimetada omal käel, nüüd tuleb hakata tege(le)ma, kuis meie soovime". Ma eeldaks tõesti, et kogu seda sisu, mida mulle (ja ilmselt paljudele teistele) soovitakse edasi anda, saab teha ka meeldivamal toonil/moel.

Muidugi ei ole (ilmselt) konsultantide/nõustajate juhendites/töökirjeldustes ette nähtud uurimaks, mida ma teen ja olen teinud enda ... professionaalsel täiendamisel. Milleks!? Ainuke variant minu "õpetamiseks" ja "arendamiseks" on "linnuke" TöKa pakutavate teenuste nimekirjas. "Tööd pole te ju leidnud!" Kas TöKa teenuste nimekirjas leidub ka  suhtluskoolituse kursus!? I wonder.

"Kliendina" ootaks ma TöKa'lt eelkõige meeldivat suhtumist! (Sarkasm võiks samuti jääda kliendile, aga mitte teenindajale, kas pole!) Seda esiteks. Teiseks, alusetute süüdistuste, kuivõrd looritatud need poleks, mitte esitamist. Kolmandaks, ähvardava tooni vältimist, see ei peaks olema absoluutselt lubatud.

"Kellelgi ei ole kohustust TöKa's arvel olla", mainiti mulle ka. Kas see ongi konsulteerimise/nõustamise mõte!? (Et registreeritud tööotsijaid oleks vähem kellelegi raporteerimiseks!? Eesmärk omaette!?) Aga, tõsi, see on mõte, mida ma peale selliseid suhtlusi kindlasti olen enne kaalunud ja tõsiselt kaalun nüüdki!

Kumab selline ... teile on see töö leidmine kui eesmärk omaette, inimene ja talle meeldiva/sobiva töö leidmine pole sealjuures nii oluline, see on teisejärguline, "linnuke" kirja ja tehtud.

ebameeldiv: süüdistav (töösoov mitteaktiivne, lingid), ähvardav (ise toimetanud, aga ikka tööta, "teeme meie järgi"), halvustav (CV ja lingid), sarkastiline ("toredad asjad"), etteheitev (töösoov, lingid, "sisukamad vastused"), eksitav (lingid)

06.12.2021 ootamatu võimalik tööpakkumine meilitsi (endiselt tööaja kaaslaselt), pigem uurimine, aga ... otsitakse IT-jooksupoissi

26.11.2021 saabuski viisakas äraütlemine, arusaadav

19.11.2021 ... nojah, kuidas sa ikka annad end üles reklaami alusel, kus kirjas "Exel" silmas pidades Excel'it; tõsi, kui minister ei tee vahet sõnadel "kümnendik" ja "kümnend", mida siis tahtagi ... seal me oleme!]

16.11.2021 vestlusel, esimesel; ei, nad ei otsi mind, paraku, ja mina neid, ka  paraku

15.11.2021

TöKa "päevik":

1. Milliseid tegevusi olete teinud töö leidmiseks?

Endiselt hoidnud silma peal tööpakkumistel, enam-vähem sobivatele olen saatnud e-kirja.

2. Millised on Teie järgmised tegevused töö leidmiseks?

Jätkata tööpakkumistel silma peal hoidmist, enam-vähem sobivatele e-kirjade saatmist.

3. Kuidas saame Teid tööotsingutel toetada?

Eks ma pean end ise aitama, mis seal’s ikka. Ei kujuta endiselt ette, et suurt abi oleks. Ei arva siinkohal midagi erilist nimetada.

4. Milliste tööandjate juurde olete Te kandideerinud? Millist tagasisidet olete Te saanud?

Eelnevalt sai nimetet 7 osas, viibinud tagasiside ühelt (viisakusest), viimasel kuul olen kirjutanuid 3-le:

https://www.cvkeskus.ee/it-kasutajatoe-spetsialist-tartus-brs-networks-baltic-as-734975
https://www.cvkeskus.ee/it-kasutajatoe-spetsialist-tallinnas-pro-it-ou-738160
https://www.cvkeskus.ee/it-tugiisik-tartus-ch-konsultatsioonid-ou-738748

Kahelt esimeselt ei miskit tagasisidet, kolmanda tööpakkumine ei ole veel aegunud.

5. Kas sooviksite osaleda, töövormi hoidmist silmas pidades, mõnes töötoas?

Ei. Hetkel suudan end ise tööalases „vormis“ hoida.

03.11.2021 kiri tööpakkujale, kiri tööpakkujale, kiri tööpakkujale, viimane oleks huvitav, mhmh, silmas pidades, et viimatigi tegelesin ma sarnase tegevusega firma kasuks, samas, nad ei ole vihjanud detaile, et mis laadi IT-tegelast nad ootavad

20.10.2021

Mind häirib enam ja enam see, et TöKa-poolne suhtumine on kuis lapsesse. Kiretu (~ osavõtmatu), jah, sest kõik toimub antud juhul elektrooniliselt, aga ikkagi. Jah, ma saan aru, et laias laastus tuleb "ora tulisena hoida", aga häirib ikkagi. Tõsi, lisandunud on see "iseseisvalt töö otsimine" (NB! täiskasvanud inimene ja "iseseisvalt"), aga mul ei tule pähegi, et ma ei tegeleks (omas tempos, tõsi) töö otsimisega ja võiks piisata TöKa  igakuisest (auto-)uurimisest, et "kas ikka otsite?" ning vastusel "jah" ... laske minna! Kui ma seda viimati telefonis proovisin seletada, vt. all viide, siis (nojah, mind saadeti lõpuks pikalt oma ettepanekutega) vihjas "konsultant", et riik ju maksab raha!? Jah, maksab, aga mina ning eelmine tööandja oleme selle (% eelmisest palgast) maksudega kinni maksnud, kas pole!? ... Laias laastus saan ma aru, aga TöKa peaks oskama paindlikum olla.

19.10.2021

TöKa "päevik":

1. Millised on Teie tugevused töö leidmisel?

Kross on selle (ja ka minu enda) väärtus, kui ma siinkohal hakkaksin paljasõnaliselt ülivõrdeid kasutama, kui ma just (oma ala) „Poirot“ ei ole, kes ma ei ole. Vastakalt tunduks ka enda miinuste üles märkimine. Küll aga on üks objektiivne ja ilmselgelt nähtav „tugevus“ – so. kogemus. See on ka minu ametis ülioluline. Kui aga kedagi tõepoolest peaks huvitama, siis vaadaku minu poolt viidatud veebilehel, seal on detailselt lahti kirjutatud kogu minu tööalane tegevus, mitte vaid ühe või paari reaga CV’s, mis  võiks sisaldada infot nii tugevuste kui nõrkuste osas.

Kommentaariks vaid siinkohal. Viimasel (ja seni ainukesel) telefonivestlusel (30.06) tehti mulle selgeks, kuhu ma võin oma ettepanekutega minna, nii et mul pole mingit mõtet ... töötajale paljuks osutuda, ütleme nii
(Muuseas, töö “leidmisel“ on kindlasti tugevuseks ka „libekeelsus“, iseasi kas see ka tööga toime tulemisel ning sel püsimisel abiks on. „Millised on Teie tugevused töötajana?“ võiks olla ehk parem küsimuse formuleering, kuigi, tõsi, arusaadav on, mida selle kahemõttelisuse all silmas peetakse.)

2. Mis on saanud või võib Teie hinnangul saada takistuseks tööotsingutel?

Kipun arvama, et töö (sh-s erialase töö) leidmisel võib minu puhul saada (enamasti ehk põhjendamatuks) takistuseks „vanus passis“. (Seda põhjusena deklareerima vaevalt et keegi tööandja hakkab, kui just töö iseloom seda tõesti takistuseks ei sea.) See (vanus) on kindlasti üks parameeter, mida esmalt vaadatakse ja pealiskaudsel lähenemisel ei vaadata seda kui positiivset, st. „kogemuse“ nurga alt.

Tõsi, ka sel (st. vanusel) on oma objektiivne põhjus takistuseks, näiteks ei sobi teatud vanusest enam (IT-)jooksupoisiks, a’la liiga vana laudade all turnimiseks. Tõsi, sellist tööd ma ka ei otsi.

3. Milliseid tegevusi olete teinud töö leidmiseks?

Hoian igapäevaselt pilgu peal tööpakkumistel. Seitsmel (7) korral olen oma CV ning juurdekuuluva saatnud ka tööpakkujatele, vaid korra olen saanud tagasisidet (paari kuu möödudes tänati osalemast, kellelegi meenus viisakas olla, ei muud).

Jah, see näitab ka tööpakkuja … suhtumist vm., kui isegi rida ei saada kirjutada tagasisideks. Ei-ei, ega ma arvanudki. Muidugi, eks need saatmised tundusid ka „kauged lasud“, aga aeg-ajalt tuleb proovida.

4. Millised on Teie järgmised tegevused töö leidmiseks?

Mis seal’s ikka, jätkan otsinguid, eks päike tõuseb igal hommikul, vaatamata kõigele. Oluline on – mida teie siinkohal ei uuri, aga peaks! (ja-jaa, ma tean, kuhu pean ettepanekuteks pöörduma) – enda regulaarne töö- ja/v erialane „vormis“ hoidmine, ka sellega tuleb igapäevaselt tegeleda.

IT-ndus areneb hirmkiirelt. Mil ma töö kaotasin, ei olnud veel Windows 11 ja Co ametlikult „turul“, hetkel on, tuleb vaadata, et mis ja kuidas seal paistab, näiteks.

5. Kuidas saame Teid tööotsingutel toetada?

Ei arva, et saate mind aidata. … Pealegi, mul on käed (arvuti klaviatuuri) küljes, eks ma ju tean, kuidas teid leida, kui mul peaks vajadus tekkima, iial ei või teada!

Teisalt, ega see meeldiv pole ja pole ka olnud, nii objektiivsest kui subjektiivsest küljest võetuna.

Ma lisaks sinna ka 6. sisestuse nimega "Varia", kuhu saaks sisestada ettepanekuid vm. kommentaare-küsimusi.

11.10.2021 mnjah, eks need senised ... otsivad pigem IT-jooksupoisse, kui et spetsialiste

09.10.2021 kiri tööpakkujale (tõsi, "operatiivsüsteemidest" ei tea ma miskit, ilmselt typo töökuulutusel)

27.09.2021 kiri tööpakkujale

24.09.2021 saabus TöKa'st autokiri, et CV on muudetud mitteaktiivseks (subject "Teie CV staatus e-töötukassas"), põhjuseks – arvelolek TöKa's on lõppenud. Omamoodi loetus/tundus veidralt, st. oluline sõnum oleks olnud mitte CV, aga arvelolek, siinkohal vastupidi. Mis arveloleku lõpu põhjuseks, seda kirjast ei loetunud, muidugi, kiri ju CV'st, mh. Nojah.

Peab nimetama, et see minust lahtiütlemine TöKa poolt oli isegi teatavat laadi kergendus, sest ... minule neist abi ei olnud ja üldine mulje oli ebameeldiv, pidades ka silmas silmas seda viimast (ja sisuliselt ainust) suhtlemist telefonitsi ning, tundub mulle, et sealne orienteeritus on pigem ... ma'i-tea-millele-kellele.

27.08.2021 kiri tööpakkujale

28.07.2021

Vt. ka ettepanekud 1-5 31.03.2021.

6. Need e-kirjad, mis TöKa'st tavaliselt saabuvad õhtusel ja hilisõhtusel ajal ja saadetakse nagu "nõustaja" poolt, aga ... ilmselgelt automaatika. Teate, need ... tekitavad pigem sellist võltshoolimise tunnet. Pigem - kui e-kirja tõesti ei saada konkreetne "elav" isik (mis on ok, miks peaks!) - tulekski neid käsitleda kui bot-kirju ja saatjana ei tohiks olla märgitud konkreetne isik, reply-to võiks olla isikule. Vastasel juhu on need kiirjad kui ... teate, toon näite, saadetakse e-kiri laussõimuga, aga alla tuleb automaatselt footer "armastusega", "päikest", "lugupidamisega" ... jne. Võlts. Lausvõlts. See selleks, aga kirjale on saatjana õige märkida konkreetne isik vaid juhul, mil tema selle otse saadabki! Vastasel juhul peab olema märgitud teisiti.

7. Igale pöördumisele TöKa'sse peab järgnema "rahulolu-uuring", nimetame seda nii. Teisisõnu, peale pöördumist saabub pöörduja e-posti kiri veebiviitega vm. võimalusega teada anda, kuidas ta on rahul teenusega ja konkreetse teenuse pakkujaga, mh-s peab olema uuritud, kuidas konkreetne "nõustaja" nö. hakkama sai. Seda kohe kindlasti.  Mind mõnevõrra kummastas, et sellist varianti ei ole tehtud, juba eile oleks pidanud. ... Kardetakse kriitikat?

19.07.2021 kiri tööpakkujale

14.07.2021 kiri tööpakkujale, kiri tööpakkujale (tagasiside 3.09, viisakusest)

01.07.2021 kiri tööpakkujale

30.06.2021

Nõustamine telefoni teel. Eks saame kuulda. ... Helistati. Vaja vastata "konkreetsetele küsimustele" oma nõrkuste ning tugevuste ... no kuulge!, lasteaed tõesti, hakkan ma ennast ülistama ja/või maha tegema (pole kombekski), seetõttu ma selle seal viitega täitsingi ... Hakkan mina loetlema oma tugevusi ja nõrkusi ... mis need sootuks ongi!? ... Seega , esinesin pikema "sõnavõtuga", aga ... kurtidele kõrvadele. Ma olin unustanud sootuks, et teisel "pool lauda istub" luust ja lihast ... "arvuti/nõustaja", tema tegevused on ette kirjutatud, teda (seda) ei huvita, mida ma (tegelikult) arvan. Uuris, veidi tigedal toonil, et kas ma olen sellest "ülemustele" kirjutanud!? (Siin ma ju kirjutan kogu ilmale!) ... (Minu viga, olin naiivne.*) Seega, kui tugevusi ja nõrkusi ei ole, siis saime edasi minna. ... (Minu) õnneks on neile "koodi kirjutatud" mingi "iseseisva tööotsija" variant, see siis on selle kuue aasta jooksul muutunud. Seda kolmeks kuuks. ... Kokkuvõtteks ütleks ma nii: selleks "kohtumiseks" ei oleks vaja olnud teisele poole "liha ja luud", oleks piisanud asjalikust arvutiprogrammist (~ IT-lahendusest) TöKa kodulehel. Kuigi, teisalt, ilmselgelt ei huvita mitte kedagi sisuliselt minu käekäik, selleks jäetakse mulje. Jah, kas saabki huvitada!? Muidugi, nagu olen nimetet, minu enda huvides (ja vajaduseks) on ju leida tööd ja ma ei eeldagi ..., aga kuidagi väga formaalne on see kõik. Endiselt. Minu küsimuse peale, et kas tema – kui minu ja TöKa vahendaja – ei edasta minu ... ettepanekuid jms. Tema töökohustustes ei olevat midagi sellist. (Nojah, peaks olema, kui keegi soovib tõesti sisulist suhtlust.) ... Vabandust, et eeldasin enamat. ... Naiivne MINA anno 2021.

Jah, järgmine kord tuleb mul vastata konkreetselt, kedagi ei huvita muu. MUU tuleb kirjutada "kõrgemale" ("keskkontorisse").

Jah, "nõustaja" amet on ... stressirohke, saan aru, eriti, mil minusugustega tuleb tegeleda/suhelda. (Mitte et ma arvaks, et teistel minuga suhtlejatel kergem oleks, ilmselt õige seegi.) Antud juhul – nagu ma nimetasin – oleks arvutisuhtlusest piisanud.

Aga ... antud juhul oleks nõustaja võinud korrakski pilk heita sellele viitele, mis ma sisestasin vastusteks ja tal oleks kohe selge olnud, vt. esimene sisestus allpool, et tegemist on "iseseisva tööotsijaga", oleks see (ikkagi ebameeldiv) suhtlus olemata olnud, sest midagi uut (ja sisuliselt positiivset) me selle suhtlusega ei saavutanud. ... Mind ei raatsitud lõpuni kuulata, pole "õigel aadressil", aga küll osatati viitega, et õiguseid teate, aga on ka kohustused, milleni ma oleks oma "tiraadis" jõdnud, kui oleks lõpuni kuulatud, mis mul öelda.

Samuti, TöKa's peaks olema tagasiside otsene võimalus, st. igal pöördumisel TöKa'sse peaks (n-ks) e-mailitsi tulema automaatne viide võimalusele anda tagasisidet nii konkreetsele suhtlusele kui ka laiematele kommentaaridele/ettepanekutele.

* See meenutab mulle aastakümnete eest (90-tel) aega, mil esmakordselt suhtlesin oma (esimese OMA) kodu otsimisel kinnisvaramaakleriga. Eeldasin tollal, et ... inimene otsib OMA KODU ja iga vahendaja saab aru, et see on midagi püha ... "illusioon" purunes ruttu ja sai "templi", mil maakler mult ca 1.2 K krooni soovis välja pressida, st. ca 2K'st. (Ütles, et hindamine maksab 2K, tooge sularaha, see tekitas minus kahtlust, selgus, et hindamine maksab 800 EEK'i.) ... Naiivne MINA anno 199x.

22.06.2021

Sain TöKa'st tagasiside: "Kokkuvõte: Teie esitatud tööotsimispäeviku põhjal ei ole võimalik edasist tegevuskava koostada, Te ei ole vastanud esitatud konkreetsetele küsimustele.". ... Puudub tegevuskava? ... Ma ei ole selle hinnanguga päri, see on formaalne (bürokraatlik), st. ei ole sisuline. Kas tõesti siinkohal kirjutatust/kirjeldatust (just selle viite ma sisestasin vastuseks küsimustele) ei järeldu, et minul (!) on tegevuskava olemas? Peabki olema, arvestades minu vanust ja seniseid tegemisi. Ja sellele ma viitasingi. Ning kui kellelgi oleks sisuline huvi minu tegevuskava ja tegemiste suhtes, siis siinne lugemine peaks andma piisava aluse hinnanguks, et on nii tegevuskava kui ka vastav tegelemine. ... Minu enda juhtimisel! Loodetavasti ei ole TöKa nii bürokraatlikesse raamidesse surutud, et ei tee vahet sisulisel ja formaalsel!? ... Arusaadavalt, võib olla tegevuskava ja ... tegevuskava, silmas pidades erinevaid arusaamu, a'la "enesehinnang" ja "enese (~ enda) hinnang".

Pugem ma ütleks, et TöKa'l puudub (minu) tegevuskava (nägemine), minul on see olemas. No disrespect. Lugegem esmalt minu siinset esimest sisestust, sel lehel päris all.

Jah, minu hinnangul (mitte "enesehinnangul") ei pruugi ma asjakohast tööd leida lähima kolme* kuu jooksul (miks just kolme!?, toetuse maksmise järgi!?), see on pigem pragmaatiline hinnang. Miks? See amet, mida ma nö. viljelen, võib tunduda selline, et a'la igaüks saab hakkama (elementaartasandil, ütleme), aga sisuliselt see nii ei ole. Samuti, siinmail (Eesti's) on kindlasti vähem ettevõtmisi, mis vajaksid a'la 100+ arvutipargi hooldust ning sellist persooni ... IT-jooksupoisse ja IT-valgekraesid (~ "juhte") otsitakse töökuulutuste kaudu, selline vajalik kaader "levib" tagaplaanil. Arvan mina.

Olgu siis siinmail toodud sisu kokkuvõte, tegevusplaani (~ kava) silmas pidades:

(1) Tuleb hoida enda (professionaalset) taset. Vt. See on olulisim, kuivõrd see tehistingimustes võimalik on. See on tegevuseks ja tugevuseks.

(2) Kindlasti, vaatamata-millele-iganes, tuleb hoida pilk peal töökuulutustel. See on rutiiniks. Vt. samuti siinkohal allpool.

Aidata saan ma (hetkel) end ise. Ja kui ei saa, eks ma siis küsin.

Ahjaa ... "Oleme Teiega kokku leppinud telefoninõustamise. ...". Ei, meie (!) ei ole kokku leppinud. (Kuigi see on mulle ok.) See (~ kokkulepe) eeldaks kahe poole suhtlust ja sellele järgnenud kokkulepet. Antud juhul "on määratud" nõustamine, suht ühepoolselt, oleme korrektsed. Nüanss, aga ... kas ka iseloomustav!? Muidugi, ilmselt on see ka TöKa (tehnilise) süsteemi puudus, loodan siiski, et mitte sisuline. Eks sellest ole ka ... "süsteemiadministraator (Austria; Ungari; Tartu maakond, Tartu linn)", loetub veidralt, kas pole.

Tundub mulle ikkagi, et selle 6 aastaga ei ole (TöKa's) palju muutunud! ... Teate, esmalt on see ikka minu elu, onju!?

19.06.2021

Logisin e-TöKa'sse. Mh. Ikka see "emesehinnang". Kordan taas, "enesehinnang" on vale küsimuse ... (üld)püstitus. Vt. allpool 31.03 p-t 4. Nimetasin seda ka eelmisele kontaktisikule. See tuleks muuta.

11.06.2021

Mis seal's ikka, töötuna arvele, pole midagi parata, nii on. Mnjah, eelmine tööandja ei olnud registris muudatust teinud ega ka koondamishüvitise osas avaldust, mh. Kuna esimeses osas ei saa mina ise miskit teha, siis ... kiri, fix'is kohe ja ka selle teise teema. Mina vahepeal aga "joonistasin" seda avaldust – RTF-is mingi arhailine formaat, mh. TöKa (Töötukassa) on-line tugi oli tubli. Aga paraku ei osanud nad mulle kosta, kuidas turvaliselt sellist avaldust meilitsi (koondamishuvitised at tootukassa.ee) saata. Kuskil riigiasutuses olen varasemas ka ... ei meenu, ei osatud sealgi. Pean silmas Dokumentide krüpteerimine ja dekrüpteerimine. Lõpeks oli mul valida, kas suunduda TöKa kontorisse, saata tähitult "vanal moel" või ebaturvaliselt. Siis aga tabasin, et endine tööandja oli selle juba teinud. Minu jaoks teema ok, aga ... .

08.06.2021

TöKa'st – "Teile on 1 uut tööpakkumist".  (Mnjah, "üks uut tööpakkumist", see ei ole eesti keeles. Ei tohiks olla keeruline neil progejatel teha see ainuke erand, mis tekib "1" korral.) Taas süsteemianalüütik – "ülesandeks on kliendi soovide analüüsimine tehnilisest vaatenurgast, nende disainimine (näiteks kasutajaliidese prototüübi loomine) ning tarkvaraarendajatele täpse kirjelduse edastamine". Tänan, ei.

10.05.2021 kaugemgi lask, tagasisideta

05.05.2021 kauge lask (~ kiri tööpakkujale, eraviisiliselt saadud info alusel), suund õige, st. tagasiside, aga mitte sisuline, edastusest

10.04.2021

Nüüd tuleb siinkohal kirja panna veidi detailsemalt, mis on see, mida ma saan pakkuda ja kuidas. Samuti pisukest eellugu sissejuhatuseks. Kel silmad, see näeb!

09.04.2021

Kontakt loodud, ütleme nii. Meeldiv, tänud! Kuramus, unustasin seal e-keskkonnas nuppu vajutada, telefonikõne vihjas sellele, ok. Mu kartused olid ehk asjatud, jah, nende aastatega on ehk muutusi, vaatame.

07.04.2021

Seekord 20:23 TöKa-bot (-laadne) meeldetuletus. Nunuu. Kusjuures, e-nõustamise (ka aja) leppisite teie (~ TK) kokku, mitte mina. Minu soov on olla riiklikus süsteemis tööotsijana arvele võetud, kõik. Ma ei eelda ei meeldetuletusi, e-nõustamist ega muid pealesurutud toimetamisi. Selline süsteem peaks olema (~ võiks olla) paindlik.

04.04.2021

Märksõnad:
Active Directory, BIOS, eDir, Filr, group policy, grupipoliitika, hardware driver, Intel AMT, iPrint, Microfocus, PowerShell, Windows, ZENworks; Hewlett Packard, Lenovo; kasutajatugi, customer support, süsteemiadministraator, sysadmin, system administrator; desktop, install, laptop, notebook, remote, setup, unattended, update, silent, workstation

03.04.2021

19:46 (laupäev!) saabus e-kiri TK'st, usutavasti nn. auto-kiri justkui "nõustajalt". Ilmsesti meenutasid, jah, et "päevik" avatud. Pean tunnistama, veider tundub (võiks tunduda). ... Justkui lapsega. Muidugi-muidugi, eks ma saan aru, kuidas "ühe lauaga" toimetatakse.

02.04.2021

Pilk peale, TK'st oli edastatud e-pakkumine, seesama oli ka mujal, paraku kaugelt mööda: "Oled juba mõningase kogemusega süsteemianalüütik, kellel on julgust kätt proovida ka arendusega ning kelle silm läheb särama, kui töölauale ilmub järjekordne Jira vea pilet – siis otsime just Sind!". Ei.

01.04.2021

CVkeskus.ee (igapäevane).

31.03.2021

30.03.2021

CV.ee, Avalikud konkursid at Fin.ee (igapäevane).

Faktiline muutus. Töötukassas (siin ja edaspidi TK, eTK, TöKa) tööotsijana arvele. Eesmärk on, et kuna nagunii tuleb mul taas siinkohal asjatada, siis see on riiklik kanal ning ehk keskit tööandjatest viitsib ka veidi kaugemale vaadata. Kindlasti eeldan TK suhtumist, kus puuduvad prevaleerivalt eesmärgid omaette (a'la "punkt kirja") ja konkreetne tööotsija on SEE eelkõige ning kontrolli oma(stata)v. Ja mina eeldan, et ma saan nõaundeid vastavalt soovile, ilma pealesurumiseta. Töö osas on sooviks leida võimalikult selle lähedane, millega ma olen seni tegelenud, arusaadav. Ja selles osas jään ma enda juurde kindlaks. Vähemasti praegu. Jah, raha tuleb peale seda, st. töö eelkõige. Ning ... ma töötan kodunt. Liiga vana, et arvuti jms. tehnikaga ringi joosta. Kui ka sooviks seda.